Hýbeme se: Geocaching

Kačer hledá kešku a musí dávat pozor na mudly ….

Ne, neocitli jste se v pohádce, ale v outdoorové hře nazvané Geocaching, při které provětráte své mozkové závity, dáte zabrat nohám a vaší GPS navigaci a jako odměna vás čeká poklad!

Geocaching (česky geokešink) je hra o hledání pokladů, která tě nadchne. Je to turistika i sport. Pomocí navigačního systému GPS hledáš skryté objekty, zvané cache (neboli kešky), o kterých jsou známy jen jejich geografické souřadnice. Hledači pokladů, geocaheři jsou u nás nazýváni jednoduše “kačeři”.

Trocha historie

V roce 2000 byla v systémech GPS pro civilní použití uměle zaváděna chyba, která omezovala přístroj na přesnost jen kolem padesáti metrů. 1. května 2000 bylo rozhodnutím vlády USA toto omezení zrušeno a tím se přesnost GPS zvýšila na metry. Tato nově získaná výhoda nutila k zamyšlení, jakým způsobem ji lze využít. S výborným využitím přišel Dave Ulmer, který umístil do lesa v Oregonu schránku a zveřejnil její přesné souřadnice. Kdo schránku našel, mohl si z ní něco vzít a zanechat v ní něco svého (knihy, CD, software). Během několika dnů se v USA objevily další podobné schránky a do měsíce byl na internetu web, kam se mohly psát dojmy a zážitky z hledání. Slovo geocaching bylo poprvé použito 30. května 2000. Během následujících let lidé po celém světě propadli geocachingu a ukryli více než milión pokladů. V ČR jich je k dnešní dni skoro 48 tisíc.

O co tedy jde?

Základním prvkem geocachingu je umístění keší na místech, která i když nejsou turisticky hojně navštěvovaná, jsou něčím zajímavá či tajemná. Keše se však umísťují také do zajímavých, ale velmi frekventovaných míst. V popisu keše bývá vysvětleno, čím je místo zajímavé a proč právě zde byla tato keška založena. Poloha kešky je zadána pomocí geografických souřadnic. Abys našel konkrétní místo, budeš potřebovat zařízení schopné přijímat GPS. Když máš potřebné informace, můžeš vyrazit na “odlov” kešky. Ať už se jedná o klidné místo nebo rušné město, je třeba při hledání a nalezení keše dbát jednoho důležitého pravidla: Pozor na “mudly”! Ano, je použito termínu z Harryho Pottera, kdy mudlou je nic netušící osoba, ve které bys svým hledáním mohl vzbudit nežádoucí pozornost. Pak se stává, že kešku někdo zničí nebo vykrade. Keška je v tom případě “zmudlovaná”.

Bývá zvykem umísťovat do keše také nějaké předměty na výměnu. Nálezce kešky si smí takový předmět vzít, ale musí místo něj vložit něco vlastního, jiný předmět, pro další účastníky hry, o stejné nebo vyšší hodnotě.

Tradiční cache (český výraz tradička, tradicionálka) je schránka umístěna přímo na místě definovaném souřadnicemi zveřejněnými registrovaným členům.

Dalšími keškami jsou třeba Mystery cache. Při této kešce zveřejněné souřadnice ukazují do blízkého okolí keše, ale skutečné souřadnice musí geocacher dopředu získat například prostudováním nějakých informací, vyluštěním hádanky, šifry apod.  Multi cache, kdy k nalezení finální skrýše je potřeba nalézt nejprve skrýš první, případně druhou, třetí (či splnit úkol či vyluštit šifru) danou zveřejněnými souřadnicemi.

Setkání geocacherů – Event cache, společenská událost spojená např. s určitým programem. Na setkání může dojít k hromadné výměně travelbugů nebo geocoinů.

Podrobnější informace nalezneš na geocaching.com, kde se po zaregistrování můžeš pro začátek podívat na kešky v tvém okolí.

Zaujala tě tato hra? Chceš vaší rodině zpestřit nudné vycházky nebo výlety po hradech a zámcích? Nebo jsi turista a využiješ tuto hru k poznávání dalších zajímavých míst?

Komentování je zablokováno.