Hýbeme se: Crossminton

Crossminton, dříve zvaný Speed badminton v sobě kombinuje to nejlepší ze squashe, tenisu a badmintonu, hraje se bez sítě do dvou čtverců, které vymezují hřiště.

crossminton kurtDíky jedinečným vlastnostem košíčku můžeš hrát crossminton opravdu kdekoliv a kdykoliv – v hale, venku na trávě, na betonu nebo na pláži a třeba i v noci!

Existuje mnoho způsobů, jak uspořádat zápas venku. Mimo venkovních tenisových kurtů si můžeš

Crossminton hříště

Crossminton hříště

postavit Speed kurt kdekoli, kde je dostatek místa. Potřebuješ 12,8 metrů délky a 5,5 metrů šířky. Kurt může být trvale namalovaný barvou nebo nakreslený křídou na asfaltu. Na trávě si můžeš kurt vytyčit reflexními páskami, které mají ocelová oka a kolíky pro připevnění do země.

PRAVIDLA HRY – DVOUHRA

Hra končí, když jeden z hráčů dosáhne 16 bodů. Pokud mají oba hráči shodně 15 bodů a více hra pokračuje, dokud jeden z hráčů nedosáhne dvoubodového rozdílu. Zápas je na tři vítězné sety. Podání: Hráči losují o první podání. Potom se hráči střídají po třech podáních. Každé podání se počítá. Pokud je shodné skóre 15: 15, podání se střídá po každém bodu. Při podání si můžeš zvolit pole z kterého podáváš, buď z vnitřku hracího pole a podání musí být spodem nebo za zadní čárou, kde můžeš podávat nad hlavou. Strana, která prohrála set v následujícím začíná podávat. Body: Počítá se každý úder který nebyl správně vrácen. Body jsou udělovány v následujících případech :

  • špatné podání
  • speeder (hrací míček) se dotkl země
  • speeder přistál v hracím poli, nebo na čáře a nebyl vrácen
  • speeder přistál mimo hrací pole
  • hráč se dotkl dvakrát speederu při jednom úderu.
  • kontakt speederu s tělem hráče

Pokud hráč vrátil speeder, který letěl mimo hrací plochu pokračuje se ve hře. Změna stran: Hráči mění strany po každém setu aby zajistili stejné hrací podmínky (světlo, vítr apod.). V případě pátého setu si hráči mění strany, jakmile jeden z nich dosáhne 8 bodů.

PRAVIDLA HRY PRO ČTYŘHRU

Hra končí, když jedna strana dosáhne 16 bodů. Pokud mají obě strany shodně 15 bodů a více, hra pokračuje, dokud jedna ze stran nedosáhne dvoubodového rozdílu. Zápas je na tři vítězné sety (best of tree). Podání: Na začátku hry si strany losují o podání a potom se střídají po třech podáních. Podávající hráč musí být zároveň zadní hráč a po celou dobu výměny nesmí zadní noha předního hráče být za přední nohou zadního hráče. Pokud je shodné skóre 15: 15, podání se střídá po každém bodu. Při podání si můžeš zvolit pole z kterého podáváš, buď z vnitřku hracího pole a podání musí být spodem nebo za zadní čárou, kde můžeš podávat nad hlavou. Strana, která prohrála set v následujícím začíná podávat. Ostatní pravidla jsou shodné jako pro dvouhru.

Dva páry (týmy) hráčů mohou hrát na jednom tenisovém kurtu, ať už hrají dvojhru nebo čtyřhru podle pravidel hry.

Už jsi tuhle hru někdy hrál/a? Nebo tě zaujala a teprve se na ni chystáš?