Bezpečně na kole

Teplé počasí, sluníčko a rozkvetlá příroda přímo lákají k vyjížďce na kole. Než vytáhnete kolo a vyrazíte na projížďku, připomeňte si základní zásady bezpečnosti při jízdě na kole.

1. Kontrolujte pravidelně své kolobicycle-691831_640

Před první vyjížďkou po delší době, kdy kolo stálo ve sklepě nebo v garáži, prohlédněte důkladně své kolo. Podrobte kontrole technický stav, seřiďte si světlo, sedlo a řidítka, zkontrolujte funkčnost brzd, promažte řetěz a přifoukněte pneumatiky.

2. Na vyjížďku vždy s helmou

Jestli se řadíte k těm, kteří si myslí, že helma patří na hlavu jen malým dětem nebo, že při krátké trase se vám nemůže nic stát, jste na velkém omylu. S helmou na hlavě můžete předejít opravdu závažným úrazům hlavy a zachránit si život! Také proto byste s helmou neměli zacházet nešetrně, házet s ní atd. Pokud bude helma naprasklá, neochrání dostatečně vaši lebku před zlomeninou a mozek před pohmožděním. Pokud si helmu správně seřídíte, skoro ji na hlavě neucítíte.

3. Buďte vidětreflexní prvky

Na silnici platí “vidět a být viděn”. Pokud jste vidět již zdálky, jste mnohem více v bezpečí. Řidič v autě, který vás ve tmě zahlédne jen pár metrů před sebou, protože jste v tmavém oblečení na nerozsvíceném kole, již nemusí stihnout na vás zareagovat. Noste na kolo světlé oblečení s reflexními plochami. Označte také kolo reflexními páskami a odrazkami. Čím více budete zdálky vidět (i za světla), tím více jste v bezpečí. Za snížené viditelnosti mějte rozsvícené světlo.

4. Sledujte, co se děje kolem vás

Soustřeďte se při jízdě, vnímejte, co se děje na silnici, abyste dokázali včas zareagovat na změny či nebezpečí před vámi. Nejezděte se sluchátky v uších. Sluchátka s hudbou vás připraví o jeden z podstatných smyslů – sluch, který vás může varovat před blížícím se automobilem, aniž byste se museli ohlížet. K ostatním účastníkům provozu, ať už dalším cyklistům, automobilistům či chodcům, se chovejte ohleduplně. Snažte se udržovat takovou rychlost, abyste nezdržovali provoz a nepřekáželi ostatním.

5. Dodržujte pravidla silničního provozu – i vy jste účastníkem!

Jasně a zřetelně dávejte ostatním účastníkům gesty najevo, co máte v úmyslu. Měníte-li směr jízdy, včas a výrazně to dejte najevo pohybem paže. Předtím, než vybočíte, se však nezapomeňte ohlédnout. Pokud vjíždíte na křižovatku, vždy zastavte a pořádně se rozhlédněte na obě strany.

Častým nešvarem cyklistů je, že při odbočování vpravo vjedou z vedlejší cesty na hlavní bez toho, že by se vůbec rozhlédli nebo dali přednost. Domnívají se, že když jedou po kraji, tak přednost dávat nemusí a s oblibou při tomto manévru ještě koukají do země. Neuvědomují si, že mohou na kole zavrávorat, vybočit více do silnice a automobil na ně nemusí včas zareagovat a srazit je. Na místech, kde je nepřehledná dopravní situace, raději sesedněte a veďte kolo po chodníku.

Kde to jde, jezděte po značených cyklistických stezkách. Tyto stezky jsou zde pro vaši bezpečnost! Nikdy nejezděte s přáteli vedle sebe. Pokud předjíždíte chodce, na místě kde není chodník, zacinkejte zvonkem. Vyřítíte-li se za nimi bez varování, mohou se leknout a uskočit do cesty vám, nebo kolem jedoucímu automobilu.dopravní značky

Naučte se předpisy než vyrazíte na silnici. Není nic horšího než zmatkující cyklista, který ani neví, jak se má chovat na křižovatce, protože nezná dopravní značky.

Pokud vidíte, že auto zastavilo u přechodu pro chodce, sesedněte z kola a dejte chodcům také přednost. Je to také velmi častý nešvar, že cyklista nedá chodcům přednost a na přechodu mezi nimi kličkuje. Jste účastníkem provozu tak, jako automobily a musíte dodržovat předpisy!

Nikdy na 100 % nespoléhejte na to, že máte přednost v jízdě. Pokud vidíte, že je situace nebezpečná a automobil vás zřejmě na hlavní cestě přehlédl, jste sice v právu, ale pro záchranu svého zdraví a mnohdy i života raději “ustupte silnějšímu”.