Fotíme skvělou selfie

Z počátku byly selfies populární hlavně mezi mladými lidmi, avšak popularita tohoto fenoménu se rozšířila i na dospělé a dokonce i mezi osobnosti kultury. Přitažlivost selfie je v jednoduchosti jejich pořizování a sdílení, ale také v možnosti jak kontrolovat způsob prezentace své osoby na internetu.

Selfie = fotografie sebe sama. Je to typ autoportrétu, obvykle pořízeného z ruky, za pomoci digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu. Dnes jsou k dispozici také selfie tyče, které usnadňují pořízení snímku. Selfies jsou určena pro publikování na sociálních sítích a sítích pro sdílení fotografií, jako jsou Facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp a další. A jak tedy pořídit skvělou selfie?

Koupelna je OUT. Vyberte správné místo.

Než začnete fotit, rozhlédněte se kolem sebe a hlavně za sebe. selfie-900001_640 Fotka z koupelny, kde za vámi visí zmuchlaný ručník, nebo vám z hlavy čouhají trubky od topení není zrovna půvabná a popravdě fotky z koupelny jsou dnes už trapné a Like za ně nečekejte. A neplatí to jen pro koupelnu, ale i ostatní pokoje v bytě. Kuchyňská linka, na které se válí neumyté hrnky a talíře, do toho v nich leží fén a natáčky, protože jste se přece nejdříve musela zkrášlit, to je úplně nevhodné a věřte, že si nikdo nevšimne vašeho nového účesu, ale každý si všimne odporného nepořádku za vámi. Výběr místa se bude odvíjet od toho, co chcete fotografií vyjádřit. Pokud chcete ukázat nový účes, skvělý make-up nebo svou náladu, pocity z vašeho výrazu tváře, nebo chcete ukázat svou krásnou postavu, nové oblečení, vyberte prostředí neutrální, ve kterém vyniknete a pozadí za vámi nebude rušit a poutat na sebe pozornost.

TIPY:

1. Pokud se chcete fotit doma, nejprve si prostor za sebou ukliďte. A je jedno, jestli chcete fotit jen obličej nebo i svou postavu. Důležitý je prostor za vámi. Pokud existuje něco, co vás charakterizuje, dejte to do pozadí. Vášniví čtenáři mohou mít v pozadí selfie třeba svou knihovnu. Pokud se věnujete pěstování květin, co by vás více mohlo charakterizovat než krásný kout pokoje se vzrostlou palmou.

2. Pokud budete fotit v exteriéru, velmi vhodná je příroda. Ta vytváří velmi příjemné a neutrální pozadí. Na jaře rozkvetlý park, na podzim barevné listí, v zimě padající sníh. V pozadí stromy a osamocená lavička, nebo starý kostel a schody. Najděte místo, které vás osloví. Jestli chcete udělat opravdu nezapomenutelnou selfie, která lidem vyrazí dech a snažíte se najít opravdu šokující prostředí, dávejte pozor na svou bezpečnost. Není dobré šokovat za cenu vlastního zdraví, či života. Například fotky na okraji propasti, na ochozu rozhledny, na kolejích, když se zrovna blíží vlak atd., ty určitě nemá každý, ale riziko úrazu je velké. Proto zvolte takovéto pozadí s ohledem na svou bezpečnost.

3. Jsou místa a události, která jsou pro selfie tabu. Určitě není vhodné fotit si vlastní selfie na svatbě nebo na pohřbu. Tyto události nejsou o vás, ale o druhých. Bylo by krajně sobecké v těchto chvílích, strhávat na sebe pozornost. Vypněte telefon a věnujte se svým blízkým a přátelům. Sdílejte s nimi pocity a zážitky naživo.

Oslněni bleskem. Vyberte správné osvětlení.

Budiž světlo! Dobré světlo je základem skvělé selfie. Při fotografování selfie pomocí zrcadla se velmi často stává, že máte místo obličeje na fotce blesk. Taková selfie by se dala využít pouze v případě vtipného komentáře, že jste byl “právě osvícen” nějakým skvělým nápadem. Neostrý snímek kvůli špatnému světlu nikoho nenadchne. Pozor na to, že blesk svým ostrým světlem zvýrazňuje nedokonalosti pleti a vrásky. Přirozené světlo působí “měkčeji”. Když je světla moc, třeba při poledním slunci, fotografii to vůbec nepomáhá, kontrast mezi světly a stíny je moc velký. Blesk vám paradoxně nejvíce služby udělá, v plném slunečním svitu. Ostré slunce přidá do tváře mnoho ostrých stínů. Blesk je pomůže trochu vyhladit.

TIPY:

1. Měkké světlo, uvítají hlavně ženy, neboť pomáhá zjemnit strukturu pleti a vrásky. Měkké světlo najdete venku při podmračené obloze, uvnitř u velkého okna, které je na zastíněné straně budovy, tedy nesvítí do něj přímé slunce. To je přirozené světlo. Pokud potřebujete přisvítit, nepoužívejte blesk, ale světlo umělé. Sluníčko nebo umělý světelný zdroj nesmí být za vámi, neboť vám uvrhne obličej do stíny. Musí být před vámi, klidně i mírně na stranu a rozhodně by měl být o kousek výše, než vaše hlava.

2. Tvrdé světlo, nebude vadit mužům, neboť ostré rysy podtrhnou jeho charisma a mužnost. Tvrdé světlo venku, to je plný sluneční svit, uvnitř světelný zdroj o malé ploše, například žárovka.

 

Kačení pysk a divný postoj? Buďte originální, ale přirození. 

Strojená, strnulá a nepřirozená póza, snažíte se vypadat svůdně, ale přátelé se při pohledu na vaši selfie mohou potrhat smíchy. Stoupnout si jako profesionální modelka či model není jednoduché. A tvářit se sexy také ne. Rozhodně však sexy nevypadá kačení našpulená pusa nebo u mužů zatínání svalů. Raději zvolte hluboký pohled nebo přirozený úsměv. V případě žen, pokud chtějí upoutat pozornost na své rty, rozhodně lepší volbou než kačer, bude lesk na rty nebo výrazná rtěnka a pěkný úsměv.

TIPY: selfie-648821_640

1. Když chcete ukázat nový účes, nové brýle, náušnice, novou image s vousy, foťte pouze obličej, maximálně část ramen. Upoutejte pozornost na to, co chcete ukázat.

2. Nefoťte svůj obličej příliš zblízka, protože to většinou nepůsobí příliš lichotivě. Experimentujte s úhly focení, poznejte která strana vašeho obličeje je na fotce zajímavější. Natočte hlavu mírně do strany, selfie bude působit lépe než focení zepředu. Nikdy se nefoťte zespoda, pokud nechcete mít druhou bradu a vytvořit dojem nadváhy. Fotoaparát nebo mobil držte mírně nahoře, nejlépe nad úrovní hlavy. Takový úhel je více přátelštější k vašim rysům ve tváři i k postavě.

3. Pokud fotíte postavu, vyzkoušejte různé pózy a nakonec vyberte opravdu tu nejlepší. Ženy a dívky chtějí vypadat štíhle. K tomu jim pomůžou malé fígle, jako natočení boku na stranu, kde drží fotoaparát, druhou ruku opřít o bok, vypnout hrudník a překřížit nohy u kotníků. Rozhodně se vyhněte vystrkování pozadí. Muži se většinou chtějí pochlubit propracovanými svaly. Břišní svaly je také lepší fotit mírně z boku.

Rady na závěr:

Při pořizování selfie se snažte vždy vypadat co nejvíce přirozeně. Když jdete takto s kůží na trh, buďte připraveni na to, že vám nebudou všichni jen lichotit, ale setkáte se také s kritikou. Nekomentujte své fotky stylem: “vůbec mi to nesluší”, “vypadám příšerně”, “jsem tlustá”. Vzbuzuje to v lidech přesvědčení, že to říkáte jen proto, aby vám lichotili a přesvědčovali vás o tom, jak jste krásní. A celkově vaše selfie vyzní nakonec trapně.

Všeho s mírou! Pokud nechcete působit jako sobec a narcista, opájející se vlastní dokonalostí, nezaplavujte ostatní svými selfie fotkami. Selfie jednou za čas je v pohodě, ale pokud máte ve svém fotoalbu jen sebe a zase sebe, co to o vás vypovídá? Zaměřte se také na jiné objekty, na své přátele, na zážitky s nimi. Život není jen o sociálních sítích. Takové skupinové selfies neboli „group selfies“ vypovídají o vás mnohem více a selfie s pozadím z kulturních akcí, jako koncerty, párty s přáteli atd. jsou rozhodně zajímavější.

Tak dobré světlo a skvělé nápady na originální selfie!

Podělte se s námi o váš názor na selfie. Fotíte si je také? Inspirujte ostatní. 

Komentování je zablokováno.