Jak se stát úspěšným vlogerem

Videa jsou dlouhodobě na vzestupu a čtení dlouhých blogů ustupuje do pozadí, lidé se chtějí dívat a bavit se. Mnohé blogy jsou opravdu zajímavé, ale zelenou má dnes odvaha stoupnout si před kameru. Vlogeři, to jsou extroverti, kteří se nebojí jít se svou kůží na trh.

Zastánci blogů určitě budou svou práci obhajovat, že prezentovat se psaným slovem vyžaduje určitou úroveň jazyka, fantazie a taky schopnost správné gramatiky. A mají zajisté velkou pravdu. Tak jako blog není pro každého, ani videa nemusí zaujmout většinu. Ovšem i blogeři občas nahrají na svůj blog video pro zpestření a mívají k nim velmi dobré ohlasy. Video obsah se stává nedílnou součástí našeho života. O fotografii se říká, že vydá za tisíc slov. Video vydá za milion, protože mnohem více působí na emoce. U videí je však důležité, aby účinkující uměl mluvit, ne nesrozumitelně drmolit, měl by zaujmout i tím, co povídá, o čem mluví. Jak a o čem tedy natočit video?

Prvním bodem a rozhodně tím nejdůležitějším je, vědět o čem chci natáčet. Vaše videa musí mít jasný koncept. Tak jako člověk s chutí začít podnikat, přemýšlí nad dobrou podnikatelskou příležitostí, o tom co na trhu chybí, o tom jak nabídnout něco zavedeného mnohem lepším způsobem, přesně tak musíte vy přemýšlet o náplní svých videí. Položte si otázky: Co mě zajímá? Co mě baví, co je mým koníčkem? V čem vynikám? Jaká je moje silná stránka, kterou při natáčení můžu využít? Pustím se už zavedenou cestou? Nebo přijdu s něčím novým, originálním a neotřelým? Co na trhu je, ale já bych to uměl lépe? Nebo co na trhu ještě není?

Zajímají mě auta? Můžu natáčet videa, jak to či ono na autě opravit, případně jak ho “vytunit”. K tomu natočit sem tam nějaký sraz příznivců automobilů, případně nějakou světovou výstavu aut. Nebo ráda cestuji? Proč se o zážitky nepodělit s ostatními. Mám rád vlaky? Takových příznivců vlaků bude jistě více a rádi shlédnout videa o svém koníčku. Jsem mistr ve vaření specialit? V zavařování? Pěstování zeleniny? Bonsají? O tomhle všem můžete točit, až se vám bude od kamery prášit. 🙂 Dnes už ověřeným tématem jsou fashion a beauty vlogy. Líčení, účesy, trendy v oblékání, styling. Jestli vynikáte v tomto oboru, vrhněte se na rady v oblasti beauty. Fantazii na vlogování se meze nekladou.

Určitě důležité je, natáčet videa nejen pro peníze, ale hlavně pro zábavu. Peníze sice jsou motivací, ale rozhodně ne dlouhodobou! Jen s touto motivací si prostě nevystačíte. Pokud budete natáčet třeba let´s play jen proto, že jsou teď strašně v kurzu a daly by se na tom tedy “vytřískat prachy”, ale přitom vás hraní her vůbec nebaví, jste na špatné cestě. Úspěch a s ním peníze se nemusí dostavit (a nedostaví) většinou hned, takže když budete dělat, co vás nebaví, otráví to nejen vás, ale i odběratele vašich videí. Prostě přemýšlejte o tom, co vaše videa lidem dají, co jim to přinese. A až pak přemýšlejte nad tím, co získáte vy.

Zvláštní znamení: Letsplayer. Přijďte s originálním přístupem. Máte doma spoustu PC, X-box či PS her nebo jste na on-line hrách jako doma? Letsplayeři jsou na výsluní. A víte proč? Podle posledních průzkumů hledají děti a mládež raději pasivní zábavu. Z průzkumu vyplynulo, že mnoho mladých lidí se raději pasivně dívá na hraní her než by je aktivně hráli. A někteří by i rádi hráli, ale rodiče jim hru z finančních důvodů nemohou koupit, tak alespoň sledují videa o této hře. To je velká šance, ale také už dost zabraný český rybníček 🙂 Bezkonkurenčně nejoblíbenější hrou pro natáčení letsplayů je Minecraft. Tato hra je velmi oblíbenou pro své neomezené možnosti. Své si v ní najde prakticky každý. Pokud byste však chtěli natáčet videa z Minecraftu, museli byste přijít s opravdu originálním přístupem, abyste v množství letsplayerů zaujali. Některé další oblíbené hry: Mafia, Assassin´s Creed, Call of Duty, Battlefield, World of Warcraft, Happy Wheels, Slenderman, Far Cry, The Sims, Amnesia, League of Legends, Counter strike, Terraria a další. Let’s playe jsou specifickým druhem videí a na sociálních sítích patří stále mezi ty nejoblíbenější. Dobrý let’s play vyžaduje umění pohotové reakce, schopnost srozumitelného a vtipného komentáře a také zkušenosti v hraní her. A kteří letsplayeři už si získali velké množství fanoušků? Tak třeba Minecrafak, Jirka Král, PedrosGame, Mentoss97, Gejmr, GoGoManTV, SmusaGames a Sterakdary.

Hledejte vzory, ale buďte sví. Vlogeři sice často omílají, jak jsou někteří jejich konkurenti neoriginální, jak jen někoho kopírují a neumí přijít s vlastní tvorbou. Ale inspirace někým úspěšným vám pomůže najít vlastní, originální cestu. Podívejte se na videa úspěšných a přemýšlejte, co je dělá tak výjimečnými. Hledejte odpověď na otázku “Proč?”. Čím zrovna vás oslovili? Co fanouškům jejich videa přináší? Jak se prezentují na dalších sociálních sítích?

Setkejte se s úspěšnými vlogery osobně, třeba na festivalu Utubering, o kterém jsme na těchto stránkách nedávno psali.

Máte téma, máte koncept, inspirovali jste se u úspěšných a teď je na řadě název vašeho Vlogu. Název by měl být jednoduchý a snadno zapamatovatelný. Nejlepší reklama je totiž reklama na doporučení mezi uživateli. A pokud váš název nebudou umět ani vyslovit, těžko vás budou doporučovat. Jestliže se budete chtít věnovat pouze jednomu tématu, mohl by název vystihovat dané téma. Pakliže se chcete věnovat více tématům, zvolte název neutrální, obecnější. Nezapomeňte se podívat, zda tento název již není obsazený, případně nemá nějakou ochrannou známku. Pokud je název volný, tak si ho co nejrychleji zaregistrujte na všechny sociální sítě. Stejně se na nich budete časem pohybovat, abyste byli v kontaktu se svými fanoušky. Takže YouTube, Twitter, Instagram, Facebook. Většinou vypadá dobře, mít také vlastní stránky s koncovkou .cz, ale tam už je potřeba menší investice. A tak se v začátku spokojíte zřejmě se stránkami zdarma.

Dobré technické vybavení. Kvalitní obraz a zvuk. Řekněme si upřímně, že mizerná videa natáčená nekvalitní kamerou nebo mobilem, dnes již nikoho nezaujmou. Pokud se chcete natáčení videí věnovat opravdu poctivě, stojí za to sehnat si pořádné vybavení. I když se zpočátku budete natáčení věnovat jen jako své zálibě a ne pro peníze, pořádné vybavení byste měli mít. Nakonec každý koníček přece něco stojí. Potřebujete tedy kvalitní fotoaparát, smartphone nebo kameru s rozlišením minimálně 720 pixelů. Uvítáte také alespoň malý stativ. Jestliže budete natáčet jenom doma, pak musíte mít kvalitní webkameru a mikrofon.

Připravte si scénář. Jasně, že chcete být spontánní, ale věřte, že malá příprava se vyplatí. Nejedná se o sáhodlouhé texty. Jen je dobré si v bodech připravit, jakým tématům se budete věnovat a co chcete říci. Budete působit mnohem profesionálněji a sebevědoměji. Tak jako děti ve škole píšou na začátku slohové práce osnovu, vy si v bodech připravíte to, co má video obsahovat.

Sebekriticky video sestříhejte. Sežeňte si editační program, ve kterém budete videa stříhat. Hlavně zpočátku se určitě nevyhnete přeřekům, hluchým místům a leckdy trapným komentářům. Shlédněte své video a opravdu sebekriticky ho zhodnoťte. Pak sestříhejte tak, abyste byli hrdí na výsledek a nebáli se video předložit veřejnosti. Chybami se člověk učí. Příště to uděláte lépe a sklidíte úspěch.

YTZaložte si svůj kanál videí na YouTube. Jelikož YouTube patří Googlu, budete si muset nejdříve zřídit účet na Gmail. Pak už vám nic nebrání, vytvořit si svůj YouTube kanál. Nápovědu a registraci na Youtube naleznete zde: Jak si zřídit Youtube kanál

Rada na závěr – ukliďte si! Vždy natáčejte na pěkném a zajímavém místě. Venku se volba místa bude orientovat podle tématu, který natáčíte. Pokud však budete natáčet doma, nejdříve se kolem sebe rozhlédněte! Nechcete, aby vaši odběratelé místo na vás, koukali na ukrutný bordel za vámi! Tak jako u focení selfie, o které jsme na tomto webu již psali, rozhlédněte se nejprve kolem sebe než začnete fotit nebo natáčet.

Přejeme hodně úspěchů při točení videí! 

Máte už svůj blog a chystáte se i vlogovat? Nebo na svém blogu nechcete videa ani vidět? Chcete být úspěšný youtuber nebo letsplayer? Napište nám do komentářů vaše zkušenosti s vlogy.

Komentování je zablokováno.