Ochrana před otěhotněním 2. díl: Antikoncepční pilulky

Nejen dívky by měly myslet na to, jak se chránit před nechtěným otěhotněním. Ochrana dívky před otěhotněním je také mužská záležitost. Jaké možnosti antikoncepce jsou na trhu dostupné? Dnes se podrobně podíváme na ANTIKONCEPČNÍ PILULKY.

V minulém díle jsme se podrobněji podívali na kondom a dnes se podíváme jaké možnosti jsou na trhu s antikoncepčními pilulkami. Pilulky jsou na trhu už více, jak 50 let a jejich vývoj ušel dlouhou cestu. Od pilulek, které obsahovaly oba ženské pohlavní hormony estrogen i progestin, nazývané kombinovaná hormonální antikoncepce, přes pilulky pouze s progestinem, až k pilulkám se sníženou dávkou hormonů. Další vývoj pak přinesl přídatné vlastnosti jako například pozitivní vliv na pleť a vlasy, zmírnění silného menstruačního krvácení nebo vznik nových dávkovacích režimů. Dívky a ženy mohou díky hormonální antikoncepci nejen plánovat rodičovství a užívat si sex bez rizika nechtěného otěhotnění, ale pilulky mají i příznivé účinky na jejich zdraví a krásu. Jako každá metoda však s sebou mohou nést i rizika.

Jak to funguje?

Estrogen se stará o menstruační cyklus a Gestagen zabraňuje dozrávání vajíčka a zahuštěním hlenu v děložním hrdle také proniknutí spermií. Po spolknutí pilulky se do těla dostávají hormony, které simulují hormonální stav podobný těhotenství, a tím pádem nedochází k ovulaci. Ovulace je okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vajíčko se tedy z vaječníku neuvolní a spermie nemají, co oplodnit. Hormony zablokují jen uvolnění vajíčka, ale ostatní přípravy těla k oplodnění vypadají stejně. Děloha se tak připravuje na uhnízdění vajíčka ve sliznici svým růstem a zbytněním. Pilulka prostě oklame i děložní sliznici, která normálně vyzrává. Pokud se však vajíčko neuvolní, nezačnou se v těle tvořit hormony, které jsou obvyklé při otěhotnění, začne sliznice odumírat a odlučovat se, což je spojeno s krvácením. Nejedná se však o pravé menstruační krvácení, nýbrž o takzvané pseudomenstruační krvácení ze spádu.

Hormonální antikoncepce se dělí na dvě základní skupiny: jedna skupina obsahuje pouze hormony gestagenového typu, v druhé jsou kromě gestagenů i estrogeny, a v tom případě se jedná o antikoncepci kombinovanou.

Kombinovaná orální antikoncepce

Obsahuje estrogen i progestin. Přípravky členíme podle dávky estrogenní části na vysokodávkové, nízkodávkové a velmi nízkodávkové. Dále podle složení tablet na monofazické – obsahují všechny pilulky o stejném množství obou hormonů, bifázické – mají v blistru 2 typy pilulek, které se liší obsahem hormonů i barvou, trifazické – mají v blistru 3 různé typy pilulek, které se liší množstvím hormonů a jsou také barevně odlišeny a multifazické – mají více typů pilulek v blistru.

Podle dávkovacího režimu rozlišujeme:

21 + 0 = 21 dnů po sobě užívá žena každý den vždy jednu pilulku s hormony, a pak následuje 7 denní interval bez užívání, během kterého se dostaví menstruační krvácení.

21 + 7 = 21 dnů po sobě užívá žena každý den vždy jednu pilulku s hormony, a pak následuje 7 dnů užívání pilulek, tedy tzv. „placebo“ pilulek, které hormony neobsahují. Během těchto sedmi dnů se dostaví menstruační krvácení.

22 + 0 = 22 dnů po sobě užívá žena každý den vždy jednu pilulku s hormony, a pak následuje 6 denní přestávka bez užívání pilulek. Během těchto dnů se dostaví menstruační krvácení.

24 + 4 = 24 dnů po sobě užívá žena každý den vždy jednu pilulku s hormony, a pak následují 4 dny užívání tzv. „placebo“ pilulek, které hormony neobsahují. Během těchto dnů se dostaví menstruační krvácení.

26 + 2 = 26 dnů po sobě užívá žena každý den vždy jednu pilulku s hormony, a pak následují 2 dny užívání tzv. „placebo“ pilulek, které hormony neobsahují. Během těchto dnů se dostaví menstruační krvácení.

28 + 0 = 28 dnů bere žena tabletky, nic nevynechává a pokračuje bez přestávky hned balením dalším.

Žena je před otěhotněním dokonale chráněna nepřetržitě, i během přestávky v užívání nebo užívání “placebo” pilulek!

Výhody kombinovaných pilulek

Jsou velmi spolehlivé. Ovšem to je podmíněno správným a důsledným užíváním pilulek! Dále mají příznivé zdravotní účinky, zejména: pravidelnost menstruačního cyklu, zmírnění intenzity menstruačního krvácení, zmírnění až vymizení bolestivé menstruace, významný je také pokles rizika eventuálního budoucího vzniku rakoviny vaječníku nebo těla děložního, ale i tlustého střeva a konečníku. Pilulky lze použít cíleně i léčebně, tj. v léčbě některých gynekologických, endokrinologických či kožních onemocnění, nadměrného ochlupení, akné, či jako substituci nedostatku ženských pohlavních hormonů.

Rizika a nevýhody kombinovaných pilulek

Nejprve je třeba zmínit sníženou spolehlivost, pokud žena pilulky užívá nesprávně, tedy bere pilulky nepravidelně nebo si zapomene pilulku vzít úplně. Riziko selhání je v tomto případě až 30 krát vyšší než u žen, které užívají pilulky bezchybně! Dále může být spolehlivost snížena u poruch trávicího ústrojí, např. zvracení, průjem nebo také u užívání antibiotik v průběhu cyklu.

Zdravotní rizika: Je jich minimum, ale musíme zmínit lehce zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Týká se žen, které mají nějaký vrozený sklon k tomuto onemocnění, jako je zvýšená srážlivost krve u nositelek tzv. trombofilních mutací. Zdravotní rizika se týkají také žen, které mají další rizikové faktory, jako jsou: obezita, nedostatek pohybu, imobilizace v důsledku onemocnění či úrazu, věk nad 35 let, kouření, výskyt trombózy v rodině. Dále se při užívání pilulek mohou občas vyskytnout, krvácení či špinění mimo očekávanou menstruaci, napětí v prsou, nevolnost, bolesti hlavy.

Absolutní kontraindikace: přítomnost venózní či arteriální trombózy a stavů s ní souvisejících, např. cévní mozková příhoda, či predispozice těchto stavů, dále nemoci jater s poruchou jejich funkce, neléčený nebo léčbou nezvládnutý vysoký tlak nad hodnoty 160/100 torrů, cukrovka trvající více než 20 let nebo komplikovaná cukrovka, některé typy migrén, srdeční vady s fibrilací síní, chronickým zánětem srdečního svalu či s plicní hypertenzí, prodělaná rakovina prsu, přítomnost více rizikových faktorů cévních příhod či kouření více než 15 cigaret denně u ženy starší 35 let.

Gestagenní orální antikoncepce, tzv. minipilulka

Pro tuto metodu je charakteristické, že pilulky neobsahují ženský pohlavní hormon estrogen, ale obsahují pouze progestin (gestagen). Další charakteristikou je, že se pilulky užívají bez přerušení, tj. nepřetržitě po celou dobu 28 denního cyklu. Mechanismem účinku je vliv na zvýšení vazkosti hlenu hrdla děložního, čímž je zabráněno spermiím ve vstupu do dělohy a zablokování uvolnění zralého vajíčka z vaječníku, tj. blokáda ovulace.

Výhody či pozitiva

spočívají hlavně v tom, že neobsahují estrogeny. Tímto se hodí pro ženy, kterým se užívání estrogenů nedoporučuje nebo pro ženy, který ho mají úplně zakázán (tedy ty ženy, které jsou kontraindikovány k užívání kombinované orální antikoncepce). Navíc je tato metoda vhodná pro kojící matky v prvních týdnech či měsících po porodu.

Nevýhody a zdravotní rizika jsou téměř stejné jako u kombinované antikoncepce. Nevýhodou navíc u gestagenní antikoncepce však může být zhoršení akné či pokles libida. Absolutní kontraindikací u této formy antikoncepce je rakovina prsu.

JAK VYBRAT VHODNOU ANTIKONCEPČNÍ PILULKU?

V prvé řadě si řekněme, že pilulky získáš pouze na lékařský předpis u svého gynekologa. Ten také rozhodne o vhodné antikoncepci na základě tvého zdravotního stavu a rodinné anamnézy. Jiné pilulky jsou vhodné pro patnáctiletou dívku a jiné třeba pro pětadvacetiletou nebo starší ženu. Ty můžeš ovlivnit výběr na základě ceny. V každé skupině antikoncepčních pilulek existují na trhu ty levnější a dražší. Pokud máš problém s tím, že bys na gynekologii šla třeba se svou mámou, a už ti bylo 15 let, můžeš si nechat antikoncepci předepsat bez vědomí a souhlasu rodičů.

Pro tvou představu, níže jsou uvedeny některé přípravky a jejich ceny. V jednotlivých lékárnách se samozřejmě ceny mohou lišit, dle cenové a obchodní politiky dané lékárny.

Kombinovaná piluka s ethinylestradiolem:

vysokodávková: Gravistat 3×21  – 249 Kč

nízkodávková pilulka monofázická: CILEST  3×21 – 399 Kč, MARVELON  3×21 – 533 Kč, DIANE-35  3×21 – 614 Kč, BELARA  3×21 – 750 Kč, JEANINE  3×21 – 849 Kč, YADINE  3×21- 899 Kč

nízkodávková pilulka bifázická: GRACIAL  3×22 – 607 Kč

nízkodávková pilulka trifázická: TRINOVUM 3×21  – 264 Kč, TRIQUILAR 3×21  –  339 Kč, PRAMINO 3×21 – 548 Kč

velmi nízkodávková piluka: SUNYA  3×21 – 381 Kč, LINDYNETTE  3×21 – 460 Kč, LOGEST 3×21 –              548 Kč, MERCILON  3×21 – 553 Kč, MIRELLE 3×28 – 565 Kč, YASMINELLE 3×21 – 1049 Kč

Gestagenní pilulky: CERAZETTE 1×28 – 220 Kč, AZALIA  3X28 – 569 Kč

Teď už máš všechny důležité informace o této formě ochrany před otěhotněním. Podle Pearlova indexu patří antikoncepční pilulky k těm nejvíce spolehlivým. A třeba v České republice na ně spoléhá více než milión žen. Samozřejmě podmínkou je, že užíváš pilulky opravdu pravidelně. Tělo mladé dívky, které teprve dospívá a “bouří” se v něm hormony, je však svým způsobem nevyzpytatelné. Proto se ti může stát, že první předepsané pilulky ti nebudou vyhovovat a lékař bude muset hledat jinou vhodnou antikoncepční pilulku. Mezi důvody, proč si dívky přejí změnit pilulku bývá zadržování vody v těle, přibývání na váze, časté bolesti hlavy či pokles libida, i když dané nežádoucí příznaky nejsou třeba u pilulky uvedeny, a za některé může právě z velké části dospívání a působení vlastních hormonů. Každá mince má svůj rub i líc, a tak budeš muset být možná i víc trpělivá než spolu s lékařem najdete pilulku, se kterou budeš spokojená. Platí však, že užíváním hormonální antikoncepce spolu s použitím kondomu, jsi chráněna nejen před nechtěným otěhotněním, ale také před sexuálně přenosnými nemocemi.

Chystáš se poprvé ke gynekologovi? Nebo už chodíš na gynekologii pravidelně? Užíváš antikoncepční pilulky? Jaké s nimi máš zkušenosti? Poraď se o své zkušenosti s ostatními v komentářích.

Komentování je zablokováno.