Ochrana před otěhotněním 3. díl: Injekční antikoncepce a podkožní implantát


Oproti klasické hormonální antikoncepci v pilulkách mají tyto dvě metody velkou výhodu – nemusíte každý den myslet na povinnost vzít si pilulku. Navíc je u jedné z těchto metod velká pravděpodobnost vymizení menstruace (sekundární amenorea). S touto antikoncepční metodou už nebudete řešit, které dny můžete kývnout na zajímavý výlet, akci nebo koupání. Můžete dát sbohem premenstruačnímu syndromu, otokům a migrénám, které provází mnoho žen při menstruaci.

Antikoncepční injekce

depoprovera

V České republice jsou k dispozici dva preparáty obsahující depotní progesteron (depotní medroxyprogesteron acetát – DMPA).      

Depo-Provera, která se aplikuje do svalu, nejčastěji do hýždě a Sayana určená pro podkožní aplikaci.  Tato metoda se řadí k cenově dostupným. Jedna dávka působí tři měsíce a vyjde zhruba na 300 Kč. K tomu připočtěte poplatek za aplikaci v  gynekologické ordinaci, který se pohybuje kolem 100 Kč.

Mechanismem účinku DMPA je, že zahušťuje hlen v děložním hrdle, který se tím stává obtížněji propustný pro spermie. Vytváří v děloze nehostinné prostředí pro uhnízdění vajíčka tím, že snižuje růst výstelky (sliznice) v dutině děložní. Částečně blokuje tvorbu a uvolnění vajíčka z vaječníků. Přináší s sebou výrazný efekt ve smyslu zrušení menstruačního cyklu a potíží s ním spojených. Nejčastěji jde o gynekologické problémy, časté jsou bolestivé stavy při menstruaci nebo ovulaci, premenstruační syndrom zahrnující dysforii, což je rozmrzelost, subjektivně pociťovaná nepohoda, nepříjemné emocionální naladění, mastodynii – bolest a napětí prsou, otoky, ale i jiná onemocnění často se opakující v souvislosti s menstruačním cyklem, jako třeba migréna. 

Pro koho je injekční antikoncepce vhodná

Injekční antikoncepce chrání proti mimoděložnímu těhotenství, má ochranný vliv proti pánevním zánětům, je možné ji podávat i kojícím ženám po 6 týdnech po porodu, neovlivňuje tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Velkou výhodu přináší ženám, které z nějakého důvodu nesmí užívat hormon estrogen. Dále pak pro ženy s endometriózou, protože kromě antikoncepčního účinku se používá též pro léčbu tohoto onemocnění. Je užitečná také pro ženy, které trpí opakovanými záněty pochvy, tzv. výtoky, které se u nich objevují vždy bezprostředně po menstruaci. A samozřejmě pro ženy, které nechtějí myslet každý den na pilulku nebo uvítají vymizení menstruace.

Pro koho je injekční antikoncepce nevhodná

Pokud chcete v brzké době otěhotnět, obloukem se ji vyhněte, protože po aplikaci poslední dávky dojde k úspěšnému otěhotnění v průměru až po 10 až 20 měsících. Dále není vhodná pro mladé dívky do 18 let věku. U těchto dívek teprve dochází k ukončování tvorby kostní tkáně. A jelikož jedním z negativních účinků této antikoncepční metody je úbytek kostní tkáně a tím snížení kostní hustoty, není pro mladé dívky vhodná. 

Zdravotní rizika: Jak jsme již zmínili výše, při dlouhodobém užívání může dojít k úbytku kostní hmoty a tím ke zvýšenému riziku osteoporózy, jinak řečeno odvápnění kostí. Z tohoto důvodu je nutný lékařský dohled a vyšší konzumace vápníku ve stravě. Současně čistě progesteronové injekce mohou vyvolávat nepříjemné vedlejší účinky, včetně vlivu na psychický stav ženy. Může se objevit nespavost, pocity smutku, ale dokonce až depresivní stavy. 

Podkožní implantáty

Podkožní antikoncepce je implantát ve tvaru tyčinek, které se zavedou přímo pod kůži. ZImplanonavádí se na vnitřní stranu paže, přibližně 8 cm nad loketní jamku. Nejprve se místo, kam budou tyčinky zavedeny místně znecitliví a následně dojde k zavedení pod kůži. V tyčinkách je obsažená účinná látka, která se ihned začne uvolňovat do krevního oběhu. Již za 24 hodin je žena naprosto chráněná před otěhotněním. Látka se z tyčinek postupně uvolňuje. Vyznačují se maximální spolehlivostí. 

V České republice dostupný výrobek Implanon. Je to malá, ohebná, plastová tyčinka dlouhá 4 cm o průměru 2 mm (implantát), která obsahuje 68 mg léčivé látky etonogestrelu a která je vložena do aplikátoru. Tyčinka je předem vložena do jehly aplikátoru, která umožní lékaři zavést implantát přímo pod kůži. Etonogestrel je syntetický ženský hormon, který se podobá progesteronu. Malé množství etonogesterolu se trvale uvolňuje do krevního oběhu. Samotná tyčinka je vyrobena z ethylenvinyl- acetátového kopolymeru, což je plast, který se nerozpouští v těle. Implanon chrání před otěhotněním po dobu tří let. Jeho cena se pohybuje kolem 4.800 Kč. Cena je jednorázově sice vyšší,ale pokud si uvědomíte, že je to investice na tři roky dopředu, pohybuje se cena kolem 130 Kč za měsíc.

Implanon, také jako ostatní metody hormonální antikoncepce, nechrání před infekcí HIV (AIDS) ani před dalšími pohlavně přenosnými chorobami.

Stejně jako u jiných antikoncepčních přípravků obsahujících pouze gestagen, může dojít při používání přípravku Implanon ke změnám menstruačního krvácení. U většiny žen může být krvácení nepředvídatelné a může dojít ke změně jeho četnosti (nepřítomnost menstruace, nebo naopak častější či trvalé krvácení), ke změně intenzity krvácení (snížená nebo zvýšená) nebo doby jeho trvání. Velmi časté nežádoucí účinky této antikoncepce: akné, bolest hlavy, zvýšení tělesné hmotnosti, citlivost a bolestivost prsou, možné záněty pochvy.

Která z těchto metod se Vám zamlouvá? Již některou z nich používáte? Podělte se o své zkušenosti v Komentářích nebo v Poradně.

O dalších antikoncepčních metodách si můžete počíst v článcích Antikoncepční pilulky nebo Kondom.

Komentování je zablokováno.