Ochrana před otěhotněním 4.díl: Hormonální náplast

Hormonální náplast je komfortní antikoncepční metodou. Je to v podstatě ta samá metoda, jako kombinované hormonální pilulky, jen v jiné formě. Pro ty ženy, kterým je na obtíž myslet každý den na pilulku, je to ideální volba.  

Hormonální náplast

V ČR je známá pod názvem EVRA. Hormonální náplast patří mezi metody kombinované hormonální antikoncepce, neboť obsahuje oba ženské pohlavní hormony – estrogen i progestin.

Žena si ji nalepí na kůži v intervalu 1x týdně třikrát za sebou, čtvrtý týden je bez náplasti. Jedná se o obvyklý 28 denní cyklus. Stejně jako u pilulek, lze také u náplasti použít kontinuálního užívání, tzn. vynechat týdenní pauzu a nalepit na kůži ihned náplast z dalšího balení a prodloužit si cyklus užívání. V tom případě si buď jenom posune termín menses o potřebný počet týdnů nebo plánovitě používá náplast1náplast v dlouhých cyklech, aby se nedostavilo pseudomenstruační krvácení po delší dobu.

Náplast je čtvercového tvaru velikosti přibližně 4,5 x 4,5cm. Tenká čtvercová náplast tělové barvy uvolňuje hormony průběžně přímo do krve. Jejich hladina v těle je stabilní a játra nezpracovávají nárazy, které přicházejí po každém spolknutí tablety.

Jak účinkuje

Mechanismem účinku antikoncepční náplasti je primárně zablokování ovulace (tj. zablokování uvolnění vajíčka z vaječníku). Hormony z náplasti totiž ovlivňují mozkové centrum řízení cyklu tak, že mu vysílají mylnou informaci, na základě které centrum nedá pokyn k ovulaci ve vaječníku. Jako přídavný mechanismus účinku náplasti se popisuje zahuštění hlenu v hrdle děložním, čímž napomáhají jeho neprůchodnosti pro spermie.

Výhody metody

 • Výborná spolehlivost. Tato spolehlivost je podmíněna důsledným a správným užíváním.
 • Příznivé zdravotní účinky. Pravidelnost menstruačního cyklu, zmírnění intenzity krvácení při menstruaci, zmírnění až vymizení bolestivé menstruace či premenstruačního syndromu.
 • Významný je také pokles rizika eventuálního budoucího vzniku rakoviny vaječníku nebo těla děložního, ale i tlustého střeva a konečníku. Pokles rizika se týká také výskytu cyst vaječníku nebo cyst a nezhoubných útvarů prsu a také bolestí v podbřišku např. u endometriózy. Ovlivnění vazkosti hlenu hrdla děložního souvisí se snížením rizika zánětů dělohy a vejcovodů.
 • Postupné uvolňování hormonů do organismu. Jejich hladina v těle je stabilní a játra nezpracovávají nárazy, které přicházejí po každém spolknutí tablety. Cesta podání je tedy mimo trávicí ústrojí, čímž se automaticky eliminuje možnost snížené účinnosti této antikoncepce při poruchách trávicího traktu jako je zvracení a průjem.
 • Rychlost uvolňování hormonů nezávisí na teplotě těla ani prostředí, náplast drží při koupání, plavání nebo cvičení.

Jak se náplast aplikuje

 • Náplast se lepí na kůži. Kůže musí být čistá, suchá, neochlupená a neporušená.  ruka
 • Lepí se tak, aby nebyla v místě, kde dochází k přímému styku s okraji nebo gumičkami prádla. Tedy neměla by být pod ramínky podprsenky, či u horniho lemu kalhotek.
 • Nejčastěji se lepí na břicho, hýždě, vnější část paže nebo horní část trupu s výjimkou prsou.
 • Bezprostředně před aplikací se nesmí používat krém, tělové mléko, olej, pudr nebo make-up na místě, kam budete náplast dávat.
 • Nesmí se aplikovat náplast na úplně stejné místo na kůži dva týdny po sobě.
 • Na náplast se nenanáší žádné krémy, make-up ani další látky, tzn. že se na ni nesmí ani psát nebo kreslit.
 • Náplast se musí používat vždy celá. Nesmí se dělit ani stříhat.

Pro koho není vhodná

Náplast by neměly užívat ženy s možnou alergií na kteroukoli složku přípravku. Neměly by ji užívat ani ženy, které mají anebo v minulosti prodělaly krevní sraženiny v žílách nebo tepnách, včetně mrtvice nebo srdečního záchvatu. Dále ženy, u kterých se vyskytuje některý z rizikových faktorů pro vznik trombózy, jako je velmi vysoký krevní tlak, diabetes s poškozením krevních cév, vysoká hladina cholesterolu anebo výskyt trombózy u někoho v rodině. Také by ji neměly užívat ženy, které trpí migrénou s aurou, což jsou poruchy vidění nebo jiné příznaky.