Ochrana před otěhotněním 1. díl – Kondom

Nejen dívky by měly myslet na to, jak se chránit před nechtěným otěhotněním. Ochrana dívky před otěhotněním je také mužská záležitost. Jaké možnosti antikoncepce jsou na trhu dostupné? Dnes se podrobně podíváme na KONDOM.

Je to velká láska. Je mezi vámi důvěra a cítíte, že brzy přijde na ten krásný okamžik a tím je první milování. Jenže intimní styk bez spolehlivé antikoncepce může mít své důsledky – nechtěné otěhotnění.

Kondom

Jednou z nejdostupnějších ochran proti početí je kondom. Můžeš si vybírat z bohaté nabídky nejrůznějších typů. Ať už se jedná o velký výběr barev, výběr vůní a příchutí nebo s  různými povrchy. Kondomy mohou být hladké nebo s různými výstupky. Kondom tě však nechrání jen proti početí, ale jako jediný ze všech forem antikoncepce také před sexuálně přenosnými chorobami. Kromě AIDS existuje celá řada dalších nepříjemných onemocnění, kterými se při styku můžeš nakazit. Jedná se o plísňové infekce, genitální opar, žloutenku, kapavku, syfilis a další. Tato onemocnění sice nejsou vždy smrtelná, ale jsou velmi nepříjemná a jejich léčba leckdy zdlouhavá. Navíc si představ, že bys měl/a jít s takovou “záležitostí” k lékaři. Proto je lepší mazaně takovým věcem předcházet.

Z hlediska antikoncepce existuje při volbě kondomu přeci jen riziko, a to že dojde ke špatnému použití nebo závadě materiálu. Naučit se správně zacházet s kondomem je otázka menšího cviku. Nasazování kondomu je někdy vnímáno jako trapná situace, která přeruší pěkně rozběhnuté hrátky. Ale nasazení kondomu se dá lehce zapojit do pettingu. Součástí předehry tak může být nasazení kondomu bez pocitu trapné situace. Ale ať už si kondom nasazuje sám muž nebo se toho aktivně ujme dívka, měli by oba dobře ovládat techniku nasazování kondomu.

Nejdříve je třeba, aby byl penis opravdu ztopořený, jinak svinutí kondomu nefunguje správně. Srolovaný okraj kondomu se musí nacházet zvenku. Při nasazování pevně stiskni mezi dva prsty rezervoár pro ejakulát, tedy tu malou špičku nahoře. Tím zabráníš tomu, aby se do kondomu dostal vzduch a zůstane tam dostatek místa pro ejakulát. Jednou rukou tedy držíš špičku kondomu, kterou přiložíš k vrcholu penisu a druhou rukou stáhni kondom ke kořeni penisu. A je hotovo!

Pokud při samotném styku dojde k mírnému sklouznutí kondomu, stačí zasáhnout a povytáhnout kondom zpět ke kořeni. Jestliže však došlo ke sklouznutí téměř celého kondomu, musíš styk přerušit a sáhnout po novém kondomu. Po samotném vyvrcholení je nutné, aby muž penis vytáhnul relativně brzy z pochvy dívky, než začne penis ochabovat. Při ochabování penisu začíná být pro něj kondom příliš široký a mohlo by dojít k uniknutí spermatu mimo kondom. Z tohoto důvodu je také nutné kondom při vytahování z pochvy přidržovat rukou.

A teď se ještě podíváme na to, jakým způsobem zabránit riziku “závada materiálu”. Než se kondom dostane na trh , prochází velmi přísnými kontrolami. Jestliže má kondom nějakou vadu, nedostane se nejen samotný výrobek, ale většinou ani celá výrobní série do obchodu. K závadě materiálu ale může dojít, pokud doma špatně kondom skladuješ nebo ho nepoužiješ správně. Proto nesmíš kondom vystavovat extrémním teplotám, ani moc vysokým ani moc nízkým, protože ty mohou poškodit latex a vytvořit v něm mini trhliny. Před použitím kondomu je také důležité zkontrolovat datum spotřeby, aby byla zajištěna neporušenost výrobku. Nutné je dávat pozor také při volbě lubrikačního gelu, pokud ho používáš. Vazelína nebo masážní oleje mohou latex poškodit. Proto je nutné používat jen lubrikační gely na bázi silikonu nebo s obsahem vody.

Pokud dívka užívá hormonální antikoncepci ve formě pilulek a k tomu přidáte kondom, který navíc chrání i proti různým onemocněním, jste chráněni proti otěhotnění, jak nejlépe to jde. A to je skutečně dobrý pocit, který vám dovolí užívat si své milování uvolněně a harmonicky. O hormonální antikoncepci ve formě pilulek se dočteš ve 2. díle ZDE.

 

Jaký je tvůj názor na používání kondomu? Vnímáš ho jako spolehlivý prostředek proti otěhotnění?

 

 

Komentování je zablokováno.