Je dnes mladým jedno kolik váží?

Prý už to dnes holky ani kluci neřeší. No, možná spíše nechtějí řešit, protože je to zkrátka tak nějak pohodlnější. Mnohým chybí pevná vůle a ctižádost. Vždyť u té “telky” s tím pytlíkem chipsů se tak dobře leží …. Navíc, dnes už přece není moderní být hodně štíhlá, vždyť i v reklamě ukazují místo vyzáblých modelek, dámy plnoštíhlé, ne? No, pravda zkrátka bude někde v půli. Je dobře, že kult nezdravě vyzáblých modelek již není uctíván. Na druhou stranu být bečkou sádla, která má ve 20 letech vysoký tlak, ve 30 letech cukrovku a ve 35 za sebou první infarkt, taky není bůhví jaká hitparáda, že? Každý má jinou stavbu těla, každému se líbí něco jiného. Je pravdou, že mírně zaoblená žena je pro muže tak nějak příjemnější “na omak” 🙂 A muž, který sice nemá “namakané” svaly, ale je to parťák do nepohody, na kterého je spolehnutí, je také asi vyhledávanější partií. Ale nám jde o zdravé a vitalní tělo, ve kterém se budeme cítit fajn. Když si spočítáme BMI, tak prostě extrémy jako podvýživa nebo nadváha, těch je třeba se vyvarovat. Našim cílem je NORMÁLNÍ VÁHA a dobré zdraví. 

Možná by se mohlo zdát, že to s obezitou u dětí a dospívajících není tak horké, ale opak je pravdcvičeníou.

Odborníci před obezitou varují. Podle nejnovějších studií má v České republice problém s nadbytečnými kilogramy 20 – 30 % dětí. Jasně, že celosvětově “number one” je Amerika, kde dětská obezita dosahuje až 37 %. Jenže zrovna z Ameriky si v souvislosti se zdravým stravováním rozhodně nebudeme brát příklad.

Bohužel čím dříve začnete být obézní, tím větší je šance, že vás budou kila navíc trápit po celý život. Rodiče jsou většinou ochotni řešit problémy s vyšší váhou svých dětí až ve věku jejich dospívání. Dokud je dítě malé, mají pocit, že jsou jejich nadbytečné kilogramy roztomilé. Buclaté tvářičky a faldíky na těle berou jako zdravý vývoj. Jenže předpokládat, že z tloušťky vyrostete, je obrovská chyba. K obezitě se postupem času jednoduše projíte. Proto je důležité začít co nejdříve se změnou stravovacích návyků v rodině. Aneb, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Dokud jsou děti malé, správné návyky se u nich teprve vytvářejí. Proto je důležité naučit je pravidelně sportovat a zdravě se stravovat.

A jak tedy postupovat, když jakákoliv razantní dieta je u dětí a dospívajících naprosto belly-2473_640nevhodná? Co můžete udělat sami se svým životem a svým tělem? Určitě se svěřte rodičům, že Vás trápí jak vypadáte a že byste ocenili jejich pomoc. Přece jen jsou to pořád rodiče, kteří chodí nakupovat a nákupy platí. Jsou tedy těmi, kdo nejvíce ovlivňují váš jídelníček. Až se svěříte, tak možná zjistíte že i maminka už delší dobu zvažuje, jak ozdravit jídelníček vaší rodiny a prostě se jen bála, že jí s tou zeleninou na talíři pošlete do … hájíčka zeleného 🙂

1. Pravidelný pohyb – ten je ze všeho nejdůležitější! Výdej musí být vyšší než denní příjem, aby mohlo začít doctable-tennisházet ke spalování nadbytečných kilogramů. A nejde jen o spalování, ale také o posílení svalů. Sami uvidíte, že i když ručička váhy ukáže méně třeba jen o pár kilogramů, tak celkové zpevnění těla díky cvičení, vám zlepší držení těla a opticky hned budete vypadat lépe. Když si vyberete pohyb, který vás bude bavit, zjistíte že jste se do něj zamilovali a když něktklikyerý den vynecháte, bude vám prostě chybět. Samozřejmě velmi důležité je nalézt správný sport pro vás. Nemůžete cvičit, sportovat s nechutí, protože od toho rychle utečete. A to rozhodně není cílem.  Takže pátrejte, zkoušejte. Nemusí to být hned sport, do kterého je nutné investovat velké částky do vybavení. Několik tipů: rychlá chůze, běh, běh do schodů, kolo, plavání, koloběžka, in line brusle, ale klidně doma u videí z youtube aerobic, jóga, zumba, posilování svalů – sklapovačky, dřepy, kliky, cvičení s malými činkami; cvičení na balóně, nebo třeba rotoped, pokud ho doma máte. Zkrátka internet a PC může být i dobrým pomocníkem při vaší cestě za štíhlou linií či pevnou postavou. Pokud u něj jen pasivně nesedíte celé hodiny při paření her, sledování youtuberů a facebooku, ale využijete ho aktivně při cvičení. Tipy na zajímavá cvičení naleznete také v našich článcích o cvičení zvaném Tabata nebo o Crossmintonu.

2. Pravidelné stravování – snídani sněz sám, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej juicy-and-fresh-strawberries-1411197_640nepříteli. Známé rčení, které chce říci, že snídaně je nejdůležitější z celého dne. Po dlouhé noci musíte nabrat ráno energii do celého dne. Snídaně by měla tvořit cca 20-25 % celkového denního příjmu energie. Oběd by měl být zlatým hřebem hodování první poloviny dne – za první polovinu dne bychom totiž měli sníst asi 60 % energie, kterou za den přijmeme, a oběd by měl tedy tvořit cca 30-35 % celkového denního příjmu. Posledním jídlem dne je večeře. Ta by měla pokrýt asi 15-20 % denního energetického příjmu. Měla by být dostatečně objemná a přitom méně energeticky vydatná. A jak je to úplně nejsprávněji? Důležité je nepociťovat velký hlad, protože vám přitom klesne hladina cukru, tu se budete snažit co nejrychleji zvýšit a sáhnete po sušenkách, brambůrkách atd. Správně tedy jídlo 5x denně v menších porcích. Jak se říká “jez do polosyta”! Snídaně – dopolední svačina – oběd – odpolední svačina – večeře. Určitě nezapomínejte na dostatek ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. U jídla se soustřeďte jen na jídlo. Tedy žádné čtení, dívání se na televizi, brouzdání po netu, cvakání do mobilu. Užijte si jídlo, pořádně kousejte a povídejte si se svými společníky u stolu. Jezte pomalu – žaludek musí mít dostatek času vyslat do mozku signál, že už je dostatečně nasycen. Předejdete tak přejídání z jídla snědeného ve spěchu. Inspirativní recepty na lehké letní večeře najdete v článku Osvěžující nízkokalorické recepty, které zvládnou i kuchaři/kuchařky začátečníci.

3. Pravidelný spánek – to je dost zásadní. Tělo jinak bude unavené, neodpočinuté a energii bude získávat z okamžitých zdrojů, tedy jídla a pití. Navíc je dokázáno, že pokud je tělo dlouhodobě nevyspané a unavené, nedokáže správně fungovat a spalovat. Únavu zaháníme rychlým zdrojem energie – tedy cukry.

4. Dostatečný příjem tekutin – tělo musí mít možnost jet na plný plyn. Tělesná voda je nejvíce zastoupenou a nejvýznamnější komponentou lidského těla. Její množství se běžně u mladého muže pohybuje mezi 55 % – 65 % celkové hmotnosti, u běžné mladé ženy jsou hodnoty nižší, asi 53 % celkové hmotnosti. Většina pro život nezbytných dějů v lidském organizmu vyžaduje vodné prostředí. Organizmus potřebuje vylučovat různé látky z těla a k tomu potřebuje vodu. Ne všechny nápoje jsou k úhradě tekutin vhodné. Nápoje obsahující kofein a jemu podobné látky způsobují odvodnění. Do této skupiny nápojů patří káva s kofeinem, silné kakao, silný ruský čaj, “colové” nápoje. Jejich požitím rozhodně potřebné tekutiny v dostatečné míře nenahradíme. Další nevhodnou skupinou jsou slazené nápoje, které zvyšují příjem energie a nezaženou žízeň. Pochopitelně stejně nevhodné jsou alkoholické nápoje, zejména koncentrované, které mají mimo jiné značný energetický obsah, nezaženou žízeň a navíc poškozují při častější nebo dlouhodobé konzumaci játra a mozek. Doporučujeme proto střídat různé druhy nápojů – bylinkové čaje, přírodní ovocné šťávy, minerálky a hlavně prostou a osvěžující čistou vodu. Vždy je nutné pít průběžně během celého dne, a ne nárazově.

TIPY NA ZDRAVOU STRAVU:

Snídaně: 

 • Pečivo nejlépe žitné, celozrnné nebo chléb s rostlinným tukem, se žervé či lučinou, plátek sýra, nebo plátek kvalitní šunky, případně tvarohová pomazánka s pažitkou, pórkem, cibulkou, šunková sendvičpěna. Každopádně vždy kousek zeleniny – kedlubna, okurek, ředkvička, rajčata atd.
 • Snídaňové cereálie s mlékem nebo bílým jogurtem, domácí cereálie s medem, ovesné vločky vařené v mléce dochucené třeba skořicí
 • Miska sladkého šlehaného tvarohu s ovocem nebo pečivo s ovocným nebo bílým jogurtem.
 • Jen občas: míchaná vajíčka, koláčky

Dopolední svačina: 

 • Jogurt, tvarohový dezert, ovocná přesnídávka
 • Ovoce – jablko, hroznové víno, banán, sezónní ovoce jako meloun, broskve, meruňky, jahody atd.
 • Obložený sendvič – pomazánka, šunka nebo sýr a velké množství zeleniny
 • Zelenina – celá paprika, okurek, mrkev, může být doplněná šlehaným tvarohem
 • Jen výjimečně v případě nouze: cereální tyčinka

Oběd:

 • Obědváte většinou ve školních jídelnách. Dnes už máte na výběr z více pokrmů. Zvolte vždy tu zdravější variantu. Není problém setkat se v jídelníčku školních jídelen s pohankou, bulgurem, kuskusem, zeleninovými a  luštěninovými saláty atd. Dávejte přednost bílému masu (kuřecí, králičí atd.), rybám, celozrnné rýži, luštěninám. Než jídlo smažené, tak raději dušené nebo grilované. Vepřovému a hovězímu se vyhněte, ale pokud si ho dáte, vždy netučné. Pokud už musíte knedlíky, dejte si menší porci. Pokud je jídlo samo o sobě vydatné, například omáčky, knedlíky, těstoviny, není nutné si dávat ještě polévku. Naopak pokud je k obědu polévka zahušťovaná, jako rajská, gulášová, bramborová, dá se považovat za hlavní chod. Nezapomínejte i u oběda vždy na dostatek zeleniny, ať už čerstvé nebo dušené.
 • Tipy na zdravé obědy: rybí filé na kari, ryba pečená v alobalu, pstruh na zelenině, grilované špízy, grilované kuřecí maso s bylinkami, grilovaná zelenina, králík dušený na zelenině, přírodní kuřecí řízky, plněné krůtí řízky, sójové ragú, houbová omáčka, zapečené brambory se zeleninou, guláš z hub a paprik, dušená brokolice se sýrem, rizoto se zeleninou, zapečené brambory s masem a zeleninou; pizza šunková, špenátová, sýrová, zeleninová; zapečené palačinky s tvarohem, palačinky se špenátem, rýžový nákyp s ovocem, škubánky s mákem, placky z ovesných vloček se špenátem, pohanková kaše, rýžová kaše; a jako přílohy: kuskus, celozrnné těstoviny, kaše z cizrny, indická rýže, zeleninová rýže, bramborový salát bez majonézy nejlépe s jogurtem. (recept na výborné ovesné placičky)

Odpolední svačina: 

 • by měla tvořit už jen 10 % energetického příjmu. Odpoledne a večer už bychom tento příjem nemuseli stihnout využít a naše tělo by si ho uložilo do zásoby.
 • Zelenina; méně sladké druhy ovoce – jablka, meruňky, broskve, citrusy; chléb a pečivo s rostlinným tukem, šunkou nebo tvrdým sýrem

Večeře: 

 • Zeleninový salát se sýrem a pečivem, těstovinový salát s jogurtovým dressinkem
 • Chléb s tvarohem, chléb s pomazánkou, tvrdým sýrem nebo šunkou
 • Zelenina
 • Pokud jste neměli teplý oběd, může být vaše večeře přece jen trochu vydatnější a hlavně teplá.

A kde je “hambáč”?

Hamburger, knedlo vepřo zelo, čokoláda, brambůrky a jiné oblíbené a ne úplně zdravé pokrmy v jídelníčku hubnoucího mladého člověka zkrátka nejsou. Pokud takzvaně zhřešíte jen výjimečně, nic se neděje. Ale každé takové zhřešení pak zkrátka “odskáčete” vyšším výdejem, tedy intenzivnějším sportem. Jsou to zkrátka kalorické bomby, které si s klidem můžete občas dovolit, až dospějete do stádia, kdy svou vysněnou váhu budete jen udržovat a přitom pravidelně cvičit. Pokud už vás “honí mlsná” a chcete si dát něco sladkého, měla by to být hořká čokoláda s co nejvyšším podílem kakaa, maximálně dva dílky.

Jaké zkušenosti máte s ideální váhou vy? Jste spokojeni se svou postavou? Pravidelně cvičíte? Chcete zhubnout a je to pořád boj? Nebo už jste svůj boj s nadváhou vyhráli? Co vám pomohlo k vysněnému cíli? Podělte se s ostatními o své zkušenosti a názory v příspěvcích pod článkem nebo na FB facebook.com/coolbanda BANDA, SE KTEROU JSI V POHODĚ

 

 

 

Komentování je zablokováno.