Ochrana před otěhotněním 5. díl: Ženská bariérová ochrana

Pánskou bariérovou ochranou je kondom. Ale znáte také bariérovou ochranu proti početí, kterou mohou použít ženy? Co vám říká cervikální pesar, vaginální houbička, diafragma nebo dámský kondom? A jsou vůbec dostatečně účinné?

FEMIDOM – Dámský kondom 

Jedná se o 17 cm dlouhé silné, měkké a průhledné „prezervativy“, jakási pouzdra, s flexibilním kroužkem na každém konci. Poskytují ochranu jak proti těhotenství, tak i proti pohlavně přenosným nemocem. Po zavedení tvoří bariéru mezi penisem a vaginou, děložním čípkem a vnějšími orgány, čímž zachytí semeno a zajišťuje tak dostatečnou ochranu.

Je vyrobený z materiálu, který je silnější než latex, bez zápachu, nezpůsobuje alergické reakce a může být použit jak s lubrikanty na bázi vody, tak i s olejovými lubrikanty. Výhodou je, že může být zaveden až 8 hodin před souloží, čímž se nenaruší spontánnost při milování. Použití není závislé na erekci a nemusí být vyndán bezprostředně po ejakulaci. Při správném použití je účinnost 95%, tedy nižší, jak u prezervativu. Při nedodržení přesného návodu na použití, postupu zasunutí a zajištění Femidomu, je účinnost 79%. Cena se pohybuje kolem 80 Kč za kus.

FEMCAP – Cervikální pesar

Klobouček z gumy různých velikostí, který uzavírá vstup do dělohy. Brání kontaktu spermií s vajíčkem, a tím oplodnění. FemCap je vyroben z lékařského nealergického silikonu, který je měkký a poddajný. Dá se snadno zmáčknout a vložit do pochvy. Nasazuje se na děložní čípek v pochvě a je opakovatelně použitelný.

Vyrábí ve 3 velikostech – výběr se odvíjí od průměru čípku, který ovlivňuje prodělané těhotenství a porod. Antikoncepční účinnost cervikálního pesaru je 96%. Účinnost antikoncepce se ještě musí zvyšovat lokálním spermicidním gelem, který se aplikuje hlavně do žlábku pesaru. Při použití se spermicidem se účinnost zvyšuje až na 98%. Cena se pohybuje kolem 1.250 Kč.

CAYA Diafragma – vaginální pesar

Jemná membrána vyrobená z latexu, upevněná na pružném kovovém prstenci. Zavádí se před pohlavním stykem, kombinuje se se spermicidními gely. Caya se zavádí do pochvy podobně jednoduše jako tampon. Pokrývá celý čípek a je vložena mezi zadní část poševní klenby a výklenek stydké kosti. Při a po sexuálním styku zabraňuje Caya vniknutí spermií do dělohy. Po pohlavním styku musí zůstat diafragma Caya nejméně 6 hodin v pochvě, ne však déle než 24 hodin.

Je opakovatelně použitelná až po dobu dvou let. Antikoncepční účinnost spolu se spermicidním gelem je 96%. Cena se pohybuje kolem 1.000 Kč za kus.

Vaginální houbička

Polyuretanová houbička se zavádí do pochvy těsně před pohlavním stykem, nasává do sebe ejakulát a zároveň ho chemicky ničí. Hubka je vyrobena z polyuretanu, obsahuje spermicidní látku a zavádí se před děložní hrdlo. Před zavedením se zvlhčí čistou vodou. Během styku dojde ke kompresi hubky a spermicid se vyplaví. Pearlův index je 5 – 8. (Pearlův index uvádí spolehlivost antikoncepce – počet těhotenství na 100 žen během jednoho roku).

Přednosti uvedených bariérových ochran

  • není nutné lékařské vyšetření a lékařský předpis
  • bez zdravotního rizika.

Nedostatky uvedených bariérových ochran

  • nutnost manipulace před stykem,
  • nízká spolehlivost
  • u některých horší dostupnost v lékárnách (lépe na internetu)