Přírodní cestou k posílení imunity. Zázraky proti nachlazení.

Chladné zimní počasí, silný studený vítr, prochladlé nohy i ruce. Kdo by v takovém počasí nespěchal do tepla vyhřátých místností. Jenže přechody mezi takovými extrémy většinou nenechává naše tělo bez odezvy. Jaké účinné domácí léky vám pomůžou nejen jako prevence, ale také urychlí léčbu, pokud už jste nemocní? 

V boji proti různým infekčním nemocem jako jako nachlazení, chřipka, onemocnění horních cest dýchacích či “obyčejná” rýma je nejdůležitější prevence. Obrana spočívá především v posilování celkové obranyschopnosti organismu otužováním, zdravou výživou bohatou na ovoce a zeleninu, podáváním vitamínů a volbou vhodného teplého oblečení. Je dobré pravidelně užívat 500 mg vitamínu C, vhodné jsou minerály jako zinek či selen nebo třapatka nachová čili echinacea.

Jako prevenci nebo v případě, že už na nás onemocnění dolehlo, jsou tu přírodní léky, které nalezneme ve své kuchyni:

Zázvor – zázvorový čaj s medem a citrónem

Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je ideální při prevenci proti rýmě, kašli a chřipce. Pomůže nám taky při podpoře trávení. Pokud si chceme připravit zázvorový nápoj je to velmi jednoduché. Oloupeme si malý kousek zázvoru, nastrouháme ho a zalijeme horkou vodou. Můžeme přidat trochu skořice, protože působí bakteriálně a hotový čaj přecedíme. Dochutíme si ho citronem a medem.

Med a skořice

“Jednou denně lžička medu, dělá z dědy neposedu”. Ano, med je úžasný přírodní lék. Obsahuje velké množství minerálů a vitamínů. Příprava: při nachlazení, bychom měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu se ¼ lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí se i průdušky. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi. Skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotikum.

Citrón, med a cibule

Jsou ideální kombinací v boji proti chřipce. Med má unikátní schopnost zničit bakterie a viry a zabraňuje jejich šíření. Má také preventivní účinky a posiluje imunitu. Kromě toho zmírňuje podráždění krku a urychluje hojení. Vitamín C v citrónech výrazně posiluje obranyschopnost organismu proti infekcím. Cibule má silné protizánětlivé účinky. Také funguje jako přírodní antibiotikum a snižuje viskozitu hlenu, čímž podporuje vykašlávání. Na domácí zázračný nápoj budeme potřebovat: 1 polévkovou lžíci medu, čerstvou šťávu z 1 citrónu, 1 cibuli. V odšťavňovači cibuli odšťavníme. Pokud přístroj nemáme, tak nakrájenou cibuli dáme na talíř, zasypeme cukrem a necháme její šťávu vypotit (pokud talíř z jedné strany něčím podepřeme, bude vypocená šťáva stékat mimo cibuli). Tekutinu poté scedíme do hrnku, přidáme do ní citrónovou šťávu, med a dobře promícháme. Tento zázračný lék užíváme 2x až 3x denně.

Voňavý česnek

Česnek má antibakteriální účinky. Je považován také za přírodní antibiotikum. Posiluje imunitu. Podporuje pocení, pročišťuje dýchací cesty a podporuje vykašlávání. Syrový česnek je silně aromatický, což mnohdy nesvědčí dobrým sociálním vztahům :-). Před konzumací česneku jej rozdrtíme nebo nakrájíme na plátky. Tím zvýšíme aktivitu alicinu, což je hlavní účinná látky česneku. Za minimální denní účinnou dávku česneku je považována konzumace 1 stroužku česneku 2 až 3 x denně. A jak si ho připravit? Naše babičky namazaly chléb s máslem nebo domácím sádlem, na to položily česnek nakrájený na plátky, osolily a výborná mňamka byla na světě. Česnek také můžeme krátce povařit ve vodě či polévce, přidat ho do pomazánek, omáček či salátů. Jestliže jdeme “mezi lidi”, zbavíme se zápachu z česneku, napitím se mléka.

Slepičí polévka

Poctivý slepičí vývar působí na virózy a další infekce. Když už jsme napadeni nemocí, zavodní vyčerpaný organismus a poskytne výživu. Má ale také preventivní účinky. Obsahuje přirozené protizánětlivé látky a antibiotika. Podle testů slepičí polévka zvyšuje schopnost drobných chloupků v nosní sliznici chránit tělo před vstupem bakterií a virů.

Komentování je zablokováno.