Zdraví v bylinkách – při rýmě, chřipce i angíně

Přírodní lékárna nám nabízí velké množství rozmanitých a účinných bylinek. Při různých zdravotních potížích nemusíme vždy sáhnout jen po chemických preparátech. Boží lékárna nám nabízí léčení mnoha obtíží.

V prvním díle fytoterapie jsme se zaměřili na tyto bylinky: levanduli, meduňku, benedikt, tužebník, saturejku a křen. Přečíst tento díl si můžete zde: Léčíme se přírodními antibiotiky. Fytoterapie. Dnes se podíváme na další zajímavé bylinky, které určitě patří do naší domácí přírodní lékárničky.

Přírodní lékárna

Jakmile na nás dolehne chřipka, angína nebo jen “obyčejná” rýma, hledáme pomoc a úlevu, která by směřovala k rychlému návratu ke zdraví a dobré pohodě. Představme si účinná přírodní bojovníky a čajové směsi.

Rýma

Nepříjemný výtok z nosu, ucpané vedlejší nosní dutiny, kýchání, pálení očí. Někdy ji doprovází také bolest hlavy v čelní oblasti a zvýšená teplota.

Podběl v čajové směsi na rýmu: je osvědčeným prostředkem při nachlazení, rýmě, s tím spojené zvýšené teplotě a zánětech horních cest dýchacích. Při rýmě si připravíme čajovou směs takového složení: po 20 g list podběle, list jitrocele, kořen anděliky, semena anýzu, nať mařinky a 40 g květu divizny. Bylinky smícháme na čajovou směs. Jednu lžičku této směsi zalijeme 250 ml vařící vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a popíjíme 3x denně horký nápoj.

Čajová směs na rýmu: každá z uvedených bylinek po 30 g: tužebník jilmový, lípa a bez černý. Bylinky smícháme na čajovou směs. Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 250ml vařící vody, necháme 15 minut vylouhovat, scedíme a pijeme teplé. Můžeme osladit medem. Podáváme 3x denně.

Chřipka

nakažlivé onemocnění, přenášené kapénkovou infekcí. Začíná náhle škrábáním v krku a pak už se na nás sype jeden nepříjemný příznak za druhým. Velmi vysoká horečka, celková schvácenost, zimnice, silné bolesti končetin a hlavy. Může se přidat i suchý dráždivý kašel. Je důležitý pravdu dostatečný přísun tekutin, už kvůli horečce a pocení. Dále je dobré ihned nasadit vitamín C. Co se týče léčivé stravy, je vhodné imunitu podpořit cibulí, česnekem, mrkví, paprikami a zelím.

Heřmánek: nejoblíbenější a nejrozšířenější domácí léčivá bylinka. Má využití na mnoho potíží. Při chřipce a zánetu horních cest dýchacích je ideálním pomocníkem právě heřmánkový čaj, který napomáhá pocení. Jedna lžička heřmánku se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 15 minut vylouhovat zakrytý. Pak se přecedí a pije teplý.

Lípa v čajové směsi na chřipku: Lípa je velmi oblíbená při chřipce a zánětu horních cest dýchacíchprávě pro své účinky, kterými napomáhá pocení. Připravíme si směs z 25 g lipového květu, 25 g květu bezu černého a 20 g kořene proskurníku. Bylinky smícháme na čajovou směs. Jednu lžičku této směsi zalijeme 250 ml vařící vody, necháme 5 až 10 minut louhovat, přecedíme a popíjíme horký nápoj.

Čajová směs na chřipku: každá z uvedených bylinek po 20 g: mateřídouška, divizna, plicník, jitrocel kopinatý a podběl. Bylinky smícháme na čajovou směs. Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 250ml vařící vody, necháme 15 minut vylouhovat, scedíme a pijeme teplé. Můžeme osladit medem. Podáváme 2x až 3x denně.

Angína neboli zánět mandlí

v krku vidíme zarudlé patrové mandle. Pokud se jedná o hnisavou angínu, vidíme na mandlích hnisavé čepy. Angínu doprovází horečka, zimnice, silná bolest v krku při polykání. Může se přidat bolest hlavy, bolest kloubů a svalů. Léčba angíny si vždy vyžaduje léčbu antibiotiky! Tuto nemoc nepodceňujte, neboť neléčená angína může vést k nemocem srdce, onemocněním ledvin a revmatismu. Je třeba klid na lůžku, doplněný dostatkem tekutin, vitamínů a podpořený pitím bylinných čajů a kloktáním.

Čajová směs na angínu: můžeme použít stejnou čajovou směs jako u rýmy, tedy tužebník jilmový + bez černý + lípa smíchané po 20 g od každé bylinky a čaj uvařit z 1 lžičky směsi a 250 ml vařící vody, popíjíme 3x denně. Nebo použijeme tuto směs: 20 g fenyklu, 20 g anýzu, 30 g mateřídoušky, 30 g proskurníku. Ze 2 čajových lžiček směsi uvaříme odvar – tedy 250ml vody a 2 lžičky směsi vaříme 5 minut. Pak ještě 5 minut necháme odstát a louhovat, poté teprve scedíme. Podáváme 3x denně.

Kloktadlo při angíně:

  1. při hnisavé angíně se kloktá lžíce soli rozpuštěná ve sklenici vody.
  2. Nebo si připravíme kloktadlo z bylinek, každá bylinka po 20 g: šalvěj, máta peprná a heřmánek. Dvě čajové lžičky přelijeme 250 ml vařící vody. Pak necháme 15 minut louhovat, scedíme a kloktáme co 1 hodinu, aby se dostavila úleva.
  3. Dalším výborným kloktadlem je směs z 10 g květu divizny a 10 g květu slézu, ze které připravíme odvar. Směs spaříme půl litrem vařící vody, povaříme 5 minut, dalších 5 minut ještě necháme vylouhovat, scedíme, přidáme lžičku soli a použijeme jako kloktadlo při angíně nebo zánětu hltanu.
  4. Nebo můžeme ke kloktání použít jen nálevu z listu šalvěje, kdy dvě lžičky spaříme 250 ml vařící vody, necháme 10 minut vylouhovat, přecedíme a kloktáme teplý nálev.

V tomto díle jsme si představili využití podbělu, divizny, květu lípy, heřmánku, květu bezu černého, dále plicníku, šalvěje, mateřídoušky i jitrocele a dalších. Každá z bylinek je kouzelná v tom, že nemá využití pouze na jedny potíže, ale její použití je širší a ve správně zvolené čajové směsi se její účinky podporují a násobí.